Question:

A local pizza shop has a membership program for frequent buyers. The membership costs $25 per month and members get a discounted

A local pizza shop has a membership program for frequent buyers. The
membership costs $25 per month and members get a discounted price of
$1.25 per slice of pizza. Tristan purchased a membership to this pizza shop.
How much would Tristan have to pay the pizza shop if he bought 9 slices of
pizza this month? What would be the monthly cost for 2 slices of pizza?

A local pizza shop has a membership program for frequent buyers. The membership costs $25 per month and members get a discounted price of $1.25 per slice of pizza. Tristan purchased a membership to this pizza shop. How much would Tristan have to pay the pizza shop if he bought 9 slices of pizza this month? What would be the monthly cost for 2 slices of pizza?

Answer

25
+
permonth
# How much Tristan has to pay for 9 slice of
pizza with meber membership
19 20 25
ber slite
membership I disscounted cost
lost
=> 36.25$
For n slice of pizza
= 25+ NX 1.25
>*25+ xx1.253
{
V
3

You have used all your credits.

Download the app to see the question answer.

25 + permonth # How much Tristan has to pay for 9 sl... Download the app for the rest